“Mindstorm to Brainstorm”

Comunicat

În perioada 17-20 noiembrie 2015 a avut loc prima mobilitate transnațională din cadrul Proiectului Erasmus+ “Mindstorm to Brainstorm”, eveniment organizat de către coordonatorul proiectului, Școala Primară Carr’s Glen din Belfast, Regatul Unit al Marii Britanii.

Cadre didactice din Școala Gimnazială “Pia Bratianu”, alături de profesori și învătători din țări precum Portugalia, Italia, Ungaria și Turcia au participat la activitățile organizate de școala gazdă atât în cadrul școlii cât și în afara acesteia.

Organizatorii întâlnirii au oferit oaspetilor o fascinanta incursiune in lumea tradițiilor și culturii nord irlandeze, prin vizite la importante vestigii ale Belfastului cum ar fi Muzeul Titanic, sediul istoric al Primăriei orașului și impozanta clădire a Parlamentului Irlandei de Nord.

Întâlnirea s-a dovedit a fi un succes deplin, contribuind la consolidarea relațiilor de lucru între partenerii proiectului, punând în același timp bazele viitoarelor mobilități transnaționale.