Politica de utilizare cookie-uri

COOKIE-URILE

Pentru a asigura buna funcționare a acestui site, uneori plasăm în computerul dumneavoastră mici fișiere cu date, cunoscute sub numele de cookie-uri. Majoritatea site-urilor mari fac acest lucru.

Informațiile prezentate în continuare au scopul de a informa utilizatorul despre plasarea, folosirea și administrarea cookie-urilor utilizate de acest site. De asemenea, prezentăm și câteva linkuri utile legate de acest subiect.

CE SE ÎNȚELEGE PRIN COOKIE-URI?

Cookie-ul este un fişier text de mici dimensiuni pe care un site îl salvează în calculatorul sau dispozitivul dumneavoastră mobil atunci când îl vizitaţi. Datorită cookie-urilor, site-ul reţine, pe o perioadă de timp, acţiunile şi preferinţele dumneavoastră (login, limbă, dimensiunea caracterelor şi alte preferinţe de afişare). Astfel nu mai trebuie să le reintroduceţi ori de câte ori reveniţi la site sau navigaţi de pe o pagină pe alta.

CUM SE FOLOSESC COOKIE-URILE?

Cookie-uri strict necesare

Cookie-urile strict necesare sunt cookie-urile esențiale care permit vizitatorului să navigheze pe site și să folosească caracteristicile sale. Acest tip de cookie-uri nu colectează informații despre dumneavoastră și nu pot fi utilizate pentru a înregistra activitatea dvs. pe internet sau pentru promovarea de produse și servicii.

Prin accesarea site-ului nostru vă exprimați acordul cu privire la utilizarea cookie-urilor strict necesare.

Cookie-uri de performanță

Cookie-urile de performanță colectează informații despre activitatea dvs. în interiorul site-ului, cum ar fi paginile vizitate cel mai des sau timpul petrecut pe site, folosite pentru îmbunătățirea modului în care funcționează site-ul. Toate datele colectate de către cookie-urile de performanță sunt anonime și nu pot fi folosite pentru identificarea dvs.

Cookie-uri de analiza a vizitatorilor

De fiecare dată când un utilizator vizitează site-ul, softul de analytics furnizat de o terță parte (Google) generează un cookie de analiză al vizitatorului. Acest cookie nu poate fi folosit pentru a identifica persoanele fizice, ci este utilizat doar în scop statistic.

Cookie-uri plasate de terțe părți

Cookie-urile plasate de terțe părți sunt folosite pentru a genera statistici legate de modul în care site-ul nostru este folosit. Conform acestui tip de cookie, statisticile pot fi generate prin activități de remarketing pentru informațiile și serviciile prezente pe site-ul nostru. Datorită modului de utilizare, acest site nu poate accesa aceste cookie-uri, la fel cum terțele părți nu pot accesa cookie-urile deținute de acest site.

Recomandăm să consultați termenii de utilizare, politica de confidențialitate, permisiunile și notificările relevante pentru practicile de colectare, stocare și distribuție ale respectivelor terțe părți.

COOKIE-URI CARE POT FI SETATE LA VIZITAREA SITE-ULUI WWW.SCOALA17PB.RO, DE CATRE SCOALA17PB.RO SAU TERTI PARTENERI

Denumire Cookie Furnizor Cookie Scop Detalii
PHPSESSID Scoala Gimnaziala Pia Bratianu Funcționalitatea site-ului Acest cookie informează serverul web ce sesiune aparține fiecărui utilizator.
_ga, _gat, _gid Google Analytics, Google AdWords Acestea sunt cookie-urile de analiză web furnizate de Google Inc. Acestea sunt folosite pentru a colecta informații despre modul în care vizitatorii utilizează site-ul Web. Le folosim pentru a strânge informații statistice și date care ne vor ajuta să îmbunătățim site-ul nostru web. Aceste cookie-uri pot fi, de asemenea, folosite pentru a oferi utilizatorilor o experiență de publicitate personalizată și mai bine adaptată. Pentru a afla mai multe despre modul în care Google utilizează cookie-urile și informațiile suplimentare colectate prin site-ul nostru, citiți Politica de Confidențialitate pentru Google Analytics și AdWords.
Dacă nu doriți ca Google să colecteze astfel de informații, utilizați plugin-ul de oprire. Funcționează în majoritatea browserelor.

 

CUM PUTEŢI CONTROLA COOKIE-URILE?

Puteţi controla şi/sau şterge cookie-urile după cum doriţi – pentru detalii, consultaţi site-ul aboutcookies.org.  Puteți șterge toate cookie-urile din calculatorul dumneavoastră și puteți seta majoritatea browserelor să blocheze plasarea acestora. Dacă faceţi acest lucru, este posibil să fiţi nevoit să setaţi manual unele preferinţe, de fiecare dată când vizitaţi site-ul. De asemenea, s-ar putea ca unele servicii sau opţiuni să nu funcţioneze.

În cazul în care nu sunteți de acord cu utilizarea cookie-urilor, puteți opta pentru blocarea sau afișarea unei notificări de avertizare înainte ca un cookie să fie stocat pe dispozitivul dumneavoastră. Aceste setări se găsesc de regulă în “opțiuni” sau meniul de “preferințe” din browserul pe care îl folosiți. Vă prezentăm mai jos câteva link-uri ce vă pot fi folositoare în acest sens, însă întotdeauna puteți folosi opțiunea “ajutor” a browserului pentru a înțelege mai bine aceste setări.

Pentru mai multe informații referitoare la confidențialitatea legată de publicitatea online, IAB România (Interactive Advertising Bureau) pune la dispoziție următorul site:

http://www.youronlinechoices.com/ro/

În cazul în care doriți să ne adresați orice solicitare cu privire la detaliile de mai sus, vă rugăm să ne contactați în scris accesând formularul de contact la adresa https://scoala17pb.ro/contact sau pe adresa de e-mail la secretariat@scoala17pb.ro