Scoala „Pia Bratianu” organizeaza prima editie a Crosului Pia Bratianu: 30 mai 2014 e ziua pe care copiii, parintii si cadrele didactice o dedica miscarii pentru a sustine voluntariatul inca de la varste fragede si responsabilizarii copiilor pentru problemele care apar in comunitate.

Prin acest eveniment, copiii dau efortului lor un rost in plus: vor sa fie de ajutor copiilor bolnavi de inima de care se ocupa Asociatia Inima Copiilor. Astfel, educatia se adreseaza nu numai intelectului, ci si inimii.
Scoala Pia Bratianu demonstreaza in acest fel ca este o scoala de inimi mari, iar cea mai frumoasa echipa in crearea unei lumi armonioase este parinti-copii-profesori.

Invitatul special al crosului va fi Andrei Gligor, un tanar atlet de succes care a dedicat deja mai multe actiuni ale sale Inimii Copiilor.

Mai multi de 1.000 – atatia sunt copiii cu malformatii cardiace grave care se nasc la noi in fiecare an. Doar cateva sute dintre ei pot fi tratati in tara, pentru multi, salvarea vine printr-o operatie in strainatate. Abia veniti pe lume, viata lor depinde de un drum pe care parintii nu au bani sa-l faca: la Bucuresti, in Italia, in Germania. Inima Copiilor isi propune sa ajute familiile foarte sarace sau copiii fara parinti care au nevoie de bilete de avion, de medicamente, de mancare, de cazare sau de alte lucruri mici, dar importante.

Au nevoie de noi! Ne ajuti sa-i ajutam?

http://inimacopiilor.galantom.ro/PiaBratianu#sthash.iuHAbJGP.IKMDhGb5.dpbs