„Pia B. 2k7teen”

   Titlul reprezinta numele scolii („Pia B.”) si „2k7teen” inseamna si 2017(k=1000) si ca noi suntem adolescenti.

   Trecând de la bulevardele aglomerate la străduţele cochete din zona Arcului de Triumf, ai surpriza să găseşti o şcoală. Înconjurată de copaci înalţi şi protejată de un gard impunător din zid, precum zidurile unui castel medieval. Două corpuri de clădire masive, unite printr-o pasarelă, în mijlocul cartierului rezidenţial Parcul Delavrancea. Este o scoala cu traditie, functionand din 1920. Aceasta este plina de profesori rabdatori si elevi minunati.

   „De-a Arhitectura” este un curs la care participa elevii clasei a VII-a A. Ne intalnim in fiecare saptamana plini de entuziasm si curiozitate pentru a dezbate si a creea idei in legatura cu acest proiect.

   Proiectul De-a Arhitectura in Scoala „Pia Bratianu” este o initiativa a unor arhitecti generosi. Acestia doresc sa dezvolte in generatia tanara simtul esteticului si armoniei. Astfel, impreuna cu elevii clasei a VII-a A, au initiat un proiect care vizeaza imbunatatirea estetica si a calitatii spatiilor interioare si exterioare din Scoala Gimnaziala „Pia Bratianu”. 

   In mod concret s-au ales: grup sanitar etajul 1, holurile scolii, gardul de imprejmuire si zonele de recreere din curte.

      „Happy Bathrooms”
   Grupul sanitar va fi renovat pentru o atmosfera moderna si vesela. Faianta si gresia vor fi inlocuite, usile vor fi redecorate, iar cosurile de gunoi si capacele de toaleta vor fi schimbate. Acesta, odata realizat, va constitui un concept, care va fi aplicat in perioada urmatoare tuturor grupurilor sanitare din scoala.

      „DecHol”
   Holurile scolii vor fi decorate („DecHol” = decorare hol) cu panouri pe care elevii din ciclul primar vor putea afisa plansele lor de desen cu diferite teme de lucru, dar si cu vopsea multicolora.

      „Make PIA BRATIANU’s fence GREEN again!”
   Gardul de imprejmuire va fi redecorat pe fata interioara a curtii astfel: vom confectiona cauciucuri-jardiniera, in care vom planta vita de vie salbatica, ce va creste pe gard si il va face verde, ecologic. Alta varianta ar fi decorarea prin vopsire.

      „Cauciucuri pe CamPia”
   Curtea scolii va avea zone de recreere amenajate cu materiale reciclate. Proiectul consta in principal in folosirea de cauciucuri pentru scaunele, jardiniere si alte elemente de mobilier urban, vopsite in culori expresive.

   Ii invitam pe cei carora le-am trezit curiozitatea si interesul sa participe la acest proiect prin voluntariat, donatii materiale sau in bani. Orice mod de implicare este binevenit !

   Daca va place proiectul, puteti sa ne dati like-uri pe pagina noastra de Facebook (De-a Arhitectura In Scoala „Pia Bratianu”) si, de ce nu, sa castigam marele premiu al concursului lansat de sponsorul nostru Porsche:)