Start in anul scolar cu emotii si noutati

Emoţii pentru „miniboboci

 

“ O altă instituţie de top, Şcoala Gimnazială Nr. 17 „Pia Brătianu“ s-a bucurat chiar şi de prezenţa liderilor din educaţie la festivitate de deschidere, inclusiv a ministrului Educaţiei, Remus Pricopie. În curte, elevii cei mici sunt entuziasmaţi, chiar şi bobocii care intră la clasa pregătitoare par să fie împăcaţi cu gândul că de acum vor avea un program strict.

Luca Radu nu a împlinit încă şase ani, dar mama lui, Nicoleta, consideră că este pregătit să intre la şcoală. „Clasa pregătitoare este un fel de grupa mare de la grădiniţă“, spune ea. Luca este atât de emoţionat în prima zi încât nu poate scoate un cuvânt, în schimb dă din cap entuziasmat şi zâmbeşte, uitându-se câteodată nesigur la mama lui de parcă se aşteaptă să-i interpreteze gândurile. „E emoţionat, desigur, doar e prima zi“, explică mama lui.”

Citește mai mult: adev.ro/mt88oe