Tu reciclezi, noi te premiem

campanie de educație ecologică

Alucro și ECOTIC BAT au desfășurat campania de educație ecologică „Tu reciclezi, noi te premiem” în 89 de instituții de învățământ din România, fiind colectate peste 6 tone de doze de aluminiu și peste 2 tone de deșeuri de baterii și acumulatori portabili uzați. 

Această campanie a avut loc sub patronajul Ministerului Mediului și Schimbărilor Climatice și a Inspectoratelor Școlare Județene aferente, în perioada 03 februarie – 30 mai 2014. Obiectivul acestei campanii l-a reprezentat conștientizarea de către tânăra generație a importanței reciclării corecte a deșeurilor, în special a dozelor de aluminiu și a bateriilor portabile uzate, precum și implicarea în colectarea efectivă a acestora.

Campania „Tu reciclezi, noi te premiem” a fost coordonată de învățător Racea Loredana , C.P.-A  ,alături de profesori participanți precum : Mariana Brânzan C.P.-B; Carmen Zeronian, C.P.-C, Elena Ioniță C.P.-D; Andreea Puiu, C.P.-E, Ana-maria Cozma, C.P.- F;  Nicoleta Crăciun, a II-a A;  Serbu Elena , a IV-a B;

Campania a inclus ore de eco-educație susținute la nivelul instituțiilor de învățământ de către profesorii înscriși, pe baza materialelor oferite ca suport de către organizatori, precum și desfășurarea unei competiții de colectare selectivă a dozelor de aluminiu și a bateriilor și acumulatorilor portabili. Competiția a avut loc atât la nivelul profesorilor coordonatori înscriși, elevilor din cadrul instituțiilor de învățământ participante, dar și la nivelul școlilor din orașele participante.